top of page

До ЗНО краще готуватися заздалегідь

У сучасній системі загальноосвітнього процесу ЗНО з української мови займає чи не найголовніше місце.

По-перше, цей іспит повинні обов’язково скласти всі учні ЗОШ, оскільки його результати зараховують і як ДПА.

По-друге, це випробування, що містить у комплексі завдання з двох дисциплін: української мови та літератури.

По-третє, чомусь багато учнів і батьків помилково вважають, що вивчити ці предмети можна за місяць чи два до самого іспиту.

Насправді ж, щоб успішно скласти іспит із цих предметів, доведеться розібратися в тонкощах. ЗНО – це тест не на загальний рівень знань, а на знання деталей: жанр твору, імена і цитатні характеристики персонажів. А тест з української мови містить завдання з найважчих тем шкільної програми. Крім того, потрібно навчитися писати власне висловлювання, яке відрізняється від звичайного шкільного твору безліччю особливостей.

Отож підготовку краще розпочинати завчасно, ще у вересні (або навіть улітку). Про це говорять і багато учнів, які склали ЗНО з української мови на 200 балів.

УКРАЇНСЬКА МОВА. За час, відведений на підготовку, потрібно повторити весь матеріал за рівнями мови: фонетика, лексикологія, фразеологія, морфологія, синтаксис. Таким чином, з'являється системне уявлення про мову. У тестах є завдання, яким у школі приділяється вкрай мало уваги. Наприклад, фонетика вивчається в п'ятому класі, тому до випускного іспиту учні встигають багато чого забути. Найскладніший і проблемний розділ – синтаксис, будова речень, а завдань із цієї теми досить багато і за них дається найбільша кількість балів. Так що цьому слід приділити особливу увагу. Ще є завдання щодо аналізу тексту – потрібно визначити тему, ідею, засоби логічного зв'язку. Це досить просто, якщо знати, як це робити.

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА. Вивчати предмет рекомендую у хронологічному порядку – від фольклору і давньої літератури до сучасних творів. Ті, хто починає готуватися пізно, вже не встигають читати твори в повному обсязі, тому читають скорочений зміст – цього мало, але краще, ніж нічого. Крім того, ми з учнями дивимося фільми. Для успішного складання тестів потрібно знати деякі тонкощі: жанрову специфіку творів, імена й характеристики персонажів. Важливо не плутатися в текстах. Потрібно також пам'ятати знакові дати в історії української літератури. Не варто ігнорувати й сучасний літературний процес. Хоч питань із цих тем небагато, але на ЗНО кожен бал на вагу золота.

Найбільше учнів лякають завдання з цитатами, коли потрібно, наприклад, встановити автора. Звичайно, людина не може напам'ять вивчити всі тексти, але в кожній цитаті є підказка, потрібно її шукати.

ВЛАСНЕ ВИСЛОВЛЮВАННЯ. Щоб заробити більше балів, потрібно правильно виконати письмове завдання. Для оцінки цієї роботи існують свої критерії. Всього за висловлювання можна отримати 20 балів: 2 за тезу, 2 за аргументи, 4 за конкретні приклади (один із літератури й мистецтва, другий – з життя або історії), 2 за висновки, 2 за логічність твору, 4 за орфографію і пунктуацію і 4 за стилістику. Знаючи ці критерії, отримати високий бал не так уже й важко, але потрібно попередньо тренуватися. А якщо абітурієнт буде писати звичайний твір, то навіть без єдиної помилки отримає дуже мало балів.

ПОВТОРЕННЯ. У час, що залишився до ЗНО варто пройти тести попередніх років і повторити матеріал зі складних тем. Важливо фіксувати час – на виконання всіх завдань відводиться 180 хвилин, засиджуватися над ними не можна.

Для повторення також можна використовувати посібники для ЗНО, наприклад, за редакцією Авраменка О.М.: у ньому зібрані матеріали як з мови, так і з літератури, тому книга підходить для інтенсивної комплексної підготовки.


Щоб не забувати матеріали з літератури, можна знаходити цікаві статті про творчість українських письменників і читати на дозвіллі, а також переглядати екранізації їхніх творів, слухати аудіокниги.


Анонс
Опубліковані статті
Архів
Search By Tags
Тегов пока нет.
До початку ЗНО залишилось:
bottom of page